Aliyar Hoca

Beslenme

Diyet

Sağlıklı ve sonuç alınabilecek bir diyet uygulayabilmek için önce diyetin gerçek anlamını belirlemek gerekir. Çünkü yıllardır gözlemlediğimiz en yanlış husus herkesin diyeti kendi irade ve anlayış biçimine göre değerlendirmesi olmuştur. Bu nedenle çoğu kez “DİYET YAPMAMA RAĞMEN KİLO VEREMİYORUM” sözleriyle karşılaşırız.

Diyet süresince damak tadından vazgeçmeniz gerekecektir.

Çok farklı nedenlerle diyet uygulanabilir. Burada bizim konumuz; fazla kiloların, vücutta bölgesel olarak toplanmış yağların yakılmasına yönelik diyettir.

Bu ön tespit doğrultusunda, amacımıza yönelik bir diyetin en kesin ve basit tanımı şöyledir:

Başlanıldığı ilk günden bitiş tarihine kadar, değil bir gün, tek bir öğün bile bozmadan ve yenilmesi gereken besinlerin dışında, değil bir kaşık, toplu iğne büyüklüğünde bile yasak gıda alınmadan tamamlanması gereken bir beslenme sistemidir diyet.

DİYETLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Diyet bir bütündür. Daha önce belirlenmiş diyet süresinin bitiminde önce yapılan en küçük bir kaçamak o güne kadar yapılan tüm diyeti yok eder. Belki de diyetin 5. gününe kadar vücudunuzdan sökülmemek için inat eden yağların dayanma gücü tam bittiği an sizin ağzınıza attığınız yasak gıda, o yağlara bir 5 gün daha dayanma gücü verecektir.

Diyette mükafat yoktur. 3 – 4 gün çok düzenli uygulanan diyetten sonra, yavaş yavaş çevrenizde “DİYET ŞEYTANLARI” belirmeye başlar. Bunlar, “kızım bir lokma tatmaktan bir şey olmaz” diyen evebeynleriniz, ya da “kaç gündür yemiyorsun, bir kere yemekten bir şey olmaz” deyip sizi kalorili bir öğüne götürmeye çalışan eşiniz, veya diyetin 10. gününde “bravo… kilo vermeye başladın, bir yerlere gidip birkaç kadeh içmeyi hak ettin” gibi sözlerle yaklaşan dostlarınız, yani en yakınlarınız; sizin diyet şeytanlarınızdır. Diyet süreniz bitmeden, bu şeytanlara uyarsanız diyetiniz son bulmuştur. Geçmiş olsun…

Diyetin mükafatı, daha önceden tasarladığınız, diyet süresinin bittiği gündür.
Şimdi de, diyeti kendine göre yanlış yorumlayan, bu nedenle başarılı olamayan diyetçi tiplerine bir göz atalım:

Hafta Başı Diyetçileri: Hafta başından cumaya kadar beslenmesine dikkat edip, cuma akşamı kendilerini sosyal ve eğlenceli bir ortamda bulunca dağıtan tiplerdir. Bu kişiler bilmelidir ki, imrenerek baktıkları, formda ve incelen kişilerin onlardan en büyük farkları, her ortamda dişlerini sıkma iradesini gösterebilmeleridir.

Az Öğün Diyetçileri: En çok rastladığımız diyetçilerdir. Israrla, sabah öğlen hiçbir şey yemediklerini, sadece akşam yemelerine rağmen, nasıl kilo veremediklerini anlayamadıklarını söylerler. Oysa bilmezler ki, bu tür bir beslenme ile metabolizmayı yavaşlatıp kilo vermeyi engelliyorlar. Üstelik çok akıllı bir makine olan metabolizma, “Bana günde sadece bir kez yemek veriliyor” diye alarmdadır ve herşeyi sünger gibi alıp stoklamak için yağa çevirmektedir. Diyetçilerin azar azar fakat fazla sayıda öğünle beslenmeleri, bu yiyecekleri sindirmek için çalışan metabolizmanın, sürekli enerji harcamasına ve kalori yakmasına da neden olur. Bu, bir diyetçi için bir taşla iki kuş vurmaktır.

Aç Gezen Diyetçiler: Bu tipler, diyet yapmayı aç kalmak sanarlar. “Bütün gün iki lokma yedim, hiç kilo veremedim” sözü doğru olabilir. Gerçekten de bu kişi çok az yemektedir. Ancak ne yediğine bakacak olursak, bu az miktardaki besinin kalori değerinin, belki de 10 tabak normal yemekten bile fazla olduğunu görebiliriz. Başka bir deyişle, sorun burada az yemek ya da çok yemek değildir. Doyana kadar yiyerek de kilo verilebilir.

DİYET, ASLA AÇ KALMAK DEĞİLDİR.

Tüm bu genel bilgilerin ışığında, siz diyetçi adaylarının göz önünde bulundurması gerekli durumlar şunlardır;
Damak tadından vazgeçmek, geçici bir süreliğine…
Vücudunuz, bu yeni sisteme alışıncaya kadar ilk birkaç gün hafif halsizlik ve sinirlilik belirtilerine katlanmanız gerekebilir. Ancak bu durum kısa sürelidir ya da bazen hiç olmayabilir bile.

Diyet asla aç kalmak değildir.

Çok önemli bir unsur olan damak tadından vazgeçmek. Türk Mutfağı’nın o nefis yemeklerini düşünsenize:

Dolmalar, beğendiler, kebaplar, kaymaklı tatlılar…

Dost toplantılarında kuruyemişlerle yudumlanan içkiler, kızartmalar, çerezler, çikolatalar…

“Böyle bir hayat çekilir mi?” , “Kilolardan kurtulabilmek için ne kadar bu işkenceye dayanılır?” gibi soruları duyar gibi oluyorum.

Sosyal yaşantınızın etkilenmesi. Çünkü, bir dost gurubuyla bir yerlere gidip de yiyip içmemek zordur. İnsanlar size uzaydan gelmişsiniz gibi bakabilir, ardından “diyet şeytanları” devreye girer. Karşı koymak, dolayısıyla anti-sosyal bir görüntü vermek zorunda kalabilirsiniz.

Sevgili diyetçi adayları; Tabi ki sizlere sürekli mahrumiyet ve damak tadından yoksun kalmayı önermiyorum ve çok güzel bir haber vermek istiyorum. Böyle kararlı ve sistemli  bir beslenmeye, fazla kilolardan kurtuluncaya kadar, spor da yaparak katlanırsanız, diyetinizin bittiği bu sürenin sonunda spora devam etmek şartı ile eski beslenme ve ağız tadı alışkanlığınıza dönebilirsiniz. Üstelik herkesin gıpta edeceği yeni fiziki durumunuzla…

Şimdi sizlere soruyorum: Bir süre sıkı bir diyet yapıp sonucunda ince fiziki görünümünüzle, spor yaparak istediğinizi yiyip içmek mi? Enerjik ve sağlıklı olmanız da cabası. Yoksa, yarım yamalak diyet yapıyorum diye kendinizi kandırmak mı? Bu arada, “hafif kilolu olmama rağmen, ben kilomdan memnunum, spor yapıyorum, sağlıklı ve hareketli olmak yetiyor” diyenlere hiçbir sözümüz yok.

Fakat kilo vermek, ya da bölgesel yağlarından kurtulmak isteyenlere bir çift sözümüz var. Hayat boyu ince, normal kilonuzda ve istediğiniz lezzetleri yiyebilmek için 30 – 40 gün kendinizi sıkamıyorsanız sakın bize iradeden söz etmeyin. Tabi burada sürekli vurguladığımız husus, istenilen gıdaları yiyerek ince kalmak, haftada en az 3 gün spor yapmayı, aynı zamanda sağlıklı, diri ve formda olmak için spora devam etmeyi gerektirir. “Zayıfladım” düşüncesi ile diyeti bitirdiğiniz gün, sporu da bırakırsanız, eski halinize dönmeniz fazla uzun sürmeyecektir.

DİYETTE YENİLMESİ GEREKEN BESİNLER, YASAKLAR VE GENEL DİYET PRENSİPLERİ

Her gün gazete ve dergilerde farklı kişilerin diyet listelerini sıkça okumaktayız. Sizlere önerim, kişiye özel bu listelere göz ucuyla bile bakmamanızdır. Aslında sağlık teşkilatlarının, basın organlarındaki tüm bu listeleri yasaklamaları gerektiği inancındayım.

Herkesin, cinsiyeti, yaşı, işi gereği harcadığı enerji, bazal metabolizması, sağlık durumu birbirinden farklı olacağı için ideal bir diyet listesi ancak kişiye özel hazırlanabilir. Genel dengeli beslenme ve genel kilo verme önerilerinden söz eden yazıları okuyabilirsiniz. Diğer taraftan, günlük iş gayilesi ve yüksek tempoda çalışan hiç kimsenin, “şu öğün 40 gr havuç, bu öğün 110 gr tavuk yemelisin” şeklindeki bir listeye işyerinde uyması mümkün değildir.

Tüm bu fikirler ışığında, bazı genel prensipler vereceğiz. Bunları yemeyi ya da yememeyi alışkanlık haline getirirseniz, şu anki durumunuza göre bir ay içinde, rahat kilo vermeye başlayacağınız bir liste sunuyoruz sizlere.

YENİLEBİLECEK BESİNLER:

1.GRUP:
•         haşlanmış ya da ızgara tavuk göğsü, derisiz
•         haşlanmış ya da ızgara dana eti, yağsız
•         Balık; ızgara veya buğulama .
•         yağsız, suya bırakılıp tuzu alınmış beyaz peynir
*          lor peyniri
•         haşlanmış limonlu karides
•         haşlanmış yumurta beyazı, peynirli karabiberli yapabilirsiniz.

2.GRUP
•         limonlu bol yeşil salata
•         az salatalık
•         domates ve özellikle maydanoz
•         havuç, kabak, ıspanak haşlama, az zeytinyağlı pırasa.
•         yeşil elma, nar
•         greyfurt suyu
•         2 günde bir adet muz

3.GRUP
•         kısık ateşte demlenerek suyunu çekmiş yağsız pilav
•         yağsız grisini
•         haşlanmış kepekli makarna

4.GRUP
Az sıvı yağ ile pişmiş baklagiller, özellikle yeşil mercimek.

YENİLEMEYECEK BESİNLER:

•         unlu, tuzlu, şekerli gıdalar; kola, pasta, çikolata
•         yağlı, mayonezli gıdalar; kızartmalar

PRENSİPLER:

•           Şekerli ve unlu gıdaları, başka bir deyişle şekeri ve unu vücudunuz için gerçek birer zehir olarak görün. Hele akşam saatlerinde yiyeceğiniz unlu ve şekerlilerin vücudunuzda yakamayacağınız ve yağa dönüşecek enerji oluşturacağını unutmayın.

•     Yemek esnasında, öncesinde ve hemen sonrasında  su içmeyiniz. Yemeklerden -en az- yarım saat önce ve yarım saat geçtikten  sonra bol su içebilirsiniz. Gün boyunca azar azar soğuk su yudumlamanız, metabolizmayı çalıştırarak kilo vermenizi de kolaylaştıracaktır.Yiyecekler ağızda iyice çiğnenmelidir.

•     Yenilebilecek gıdaların miktarında kısıtlama yoktur. Açlık hissi geçene kadar yemek yiyiniz. Burada önemli olan, tek bir öğün yeme olanağı varmış gibi karnınızı tıka basa doldurmanız değil, azar azar fazla sayıda öğünde yalnızca açlık hissini gidermenizdir. Aslında diyetin altın kuralı, gün içerisinde 6- 7 kez acıkmaktır. Bunun anlamı, öğünlerinizde yediklerinizin sizi neredeyse iki saat sonra tekrar acıktıracak miktarda olmasıdır.

•    Diyete başladıktan sonra, spor yapmak için kulübe geldiğinizde spor çantanızda sürekli olarak bulundurduğunuz kuru üzümden 10 – 12 adet yemenizde fayda vardır.

•    Diyeti kendi mantığınıza göre esnetmeyiniz ve liste dışı bir yiyecek yemeyiniz.

Ara öğün kavramını çok iyi belirlemek gerekir. Ana öğünler ile arası iki saat olan öğünlerdir. Örnek: Kahvaltı 08.30 – ara öğün 10.30 /  Öğle yemeği 13.00 -ara öğün 15.00 ve ikinci ara öğün 16.30  / Akşam yemeği 20.00 –  atıştırma 21.30 olabilir.

Ara öğün yiyecekleri spor yapan kişinin amacına göre değişir. Bu bölümde kilo vermeyi hedeflediğimiz için buna uygun ara öğün yiyecek örnekleri vermek istiyorum:

 • Küçük bir light yoğurt ve bir kepekli galeta.
 • On adet çiğ badem ya da altı tane ceviz içi (tam)
 • Bir adet yeşil elma, üç günde bir, bir adet muz.
 • Bir adet haşlanmış patates ve küçük bir domates…

Örnekler çoğaltılabilir, eğer evde iseniz ve yemekten bir iki saat sonra atıştırma ihtiyacı hissediyorsanız hem elinizi hem ağzınızı meşgul edip size kilo aldırmayacak en ideal atıştırmalık patlamış mısırdır. Tabi kesinlikle yağ ve tuz ilavesiz… Bunun için evdeki teflon tencerenizi kullanabilir ya da çok pahalı olmayan bir patlamış mısır makinası alabilirsiniz.

Tagged , , , ,

10 Comments

 1. Şebnem AtahanŞub 13, 2012 at 17:24

  Hocam size yıllar sonra yeniden rastlamak ne güzel. Bu diyet listesinin çok benzerini bana basılı olarak vermiştiniz 🙂 İnternete koymanız çok iyi olmuş.

 2. SerkanOca 2, 2013 at 13:21

  Özellikle hayatı rejim yapmakla geçmiş birisi olarak herşeyden önce sağlıklı beslenmek gerektiğini öğrendim, sonuçta midemiz çöplük değil. -ve diyebilirimki bu konuda şu ana kadar okuduğum en iyi yazılar bu sitede. Aktif irade ile bu yazıyı herkese tavsiye ediyorum.. Olay beyinde bitiyor aslında.

 3. tolgaNis 7, 2013 at 16:08

  Shocam mrb ben 95 kg mim ve 180cm boyum 2 aydir siki bi diyet yaiyorum 3’5 yildirda bi fil hic ara vermede vg calisiyorum gunde 1 kg tavuk gogsu ve 250 grdan haslaNMIS PIRINC TUKETIYORUM AMA BI TURLU TAM ISTEDIGIM SEVIYEDE AGLARIMI ATAAMADIM BANABI TAVSIYESINIZ OLABILIRMI TEEKKURLER

 4. mahmutNis 10, 2013 at 08:15

  diyet yapacak kişiler için okuduğum en faydalı yazı inanın bu idi. özellikle şu gazete ve tv lerde diyet için haberlerin yasaklanması konusundaki yorumunuz kesinlikle 5 yıldız 10 numara dedikleri türden.

 5. Demet İlteroğluEki 25, 2013 at 13:39

  hocaaammm sizin efsane yazınız bu. spora yazıldığımda bana broşür olarak vermiştiniz, aynı yazı hatırladımm :))

 6. Aliyar SöylerkayaKas 9, 2013 at 21:51Author

  Tolga, sitedeki diyet ve defnisyon yazılarını okuyarak prensipleri düzenli uygula ve sabırlı olmayı unutma. Mutlaka yararını görürsün.

  Mahmut ve Demet, teşekkürler.

  Başarılar.

 7. barışKas 21, 2013 at 13:17

  merhaba hocam, 31 yaşındayım boyum 177 kilom 78 spora yıllar önce başladım ancak hep spor dışı kaynaklı ameliyatlar geçirdim şu an oldukça iyiyim ve temmuz ayından beri aksatmadan haftada 3-4 gün spor yapıyorum.nasıl bir beslenme ve antreman programları izlemeliyim?

 8. SuatOca 14, 2014 at 22:06

  Hocam saygılar;
  Eğer bu yazınızı okumamış olsaydım, hala kendimi diyet yapıyor zannedecektim 😀
  Çok teşekkür ederim verdiğiniz bu bilgiler için..
  Başarılarınızın devamını temenni ederim…
  Sağlıcakla kalın.

 9. UYGARMar 23, 2014 at 21:31

  Hocam Allah razı olsun. okadar yanılgılarla beslenmişiz ki aylardır niye kilo veremedim diyordum.Bizi tecrübelerinizden faydalandırdığınız için teşekkür ederim. Tüm sosyal ağlarda takipteyim Aydın’dan saygılar sevgiler

 10. Fatma ŞahinNis 28, 2014 at 10:35

  Aliyar Bey merhaba,

  biz eşimle dün çalıştığınız tesiste üyeliğimizi başlattık ve antrenör eşliğinde 50 dk.lık bir kardiyo ile giriş yaptık. Bu akşam ölçümler için geleceğiz. Sizden iki ofis çalışanı için diyet tavsiyeleri de alabilirsek seviniriz.
  Teşekkürler.
  Fatma Şahin

Yorumunuzu yazın

site içi arama
loading...
Facebook ile Takip Et
 1. Sitedeki genel önerilerin dışında mesaj yoluyla kişiye özel program veya tavsiye verilmemektedir.