Aliyar Hoca

Spor

Doğru Fitness Hocasını Nasıl Seçersiniz

“Dini imanı para” diye bir deyim vardır, parayı her türlü manevi değerin üstünde tutan, bazen para için onurunu, ruhunu satabilecek insanlar için kullanılır.

Fitness programınızı hazırlayacak hocanızı dikkatle seçin

30 yılı aşkın sporculuğum ve spor salonu geçmişimden, “Sağlıklı yaşam için spor” kavramına bakış açımdan sporun bana, benim spor salonculuğuna kazandırdıklarımdan ötürü benim için de “Dini imanı spor” denilebilir.

Bu nedenle bir şekilde spor salonlarında spor yapmakta ya da spor salonuna başlayacak herkesi doğru ve kendi yararına olacak şekilde yönlendirmek de adeta bir din adamı gibi benim misyonumdur.

Bu yazıda Spor Salonu Karakterleri-2 “Hocalar” yazımda sözünü ettiğim “Doğru Hoca”yı nasıl bulacağınızı anlatacağım.

Sizlerin hevesle geldiğiniz spor salonlarında emeğinizin karşılığını almanızı sağlayan ya da boşa kürek çekmenize yol açan kişi, birlikte çalıştığınız hocanızdır.

Metabolizmanız ve fiziki durumunuzda değişiklikler yapmaya yetkilendireceğiniz hocanızı seçerken, en azından pazardan meyve sebze veya mağazadan üst baş alırken gösterdiğiniz özeni ve titizliği göstermelisiniz.
Doğrudan sağlığınızı etkileyecek bir konuda asla kanaatkar olmamaya kendinizi şartlandırın. Bedeniniz sizin için değerlidir ve elbette en iyisine layıktır.

Yetersiz birinin sizin hoşgörünüze sığınmasına izin vermeyin.

1. Her şeyden önce, grup derslerine gireceğiniz ya da bire bir çalışacağınız antrenörün, size program hazırladığı / egzersiz gösterdiği branşta resmi bir diploması olmalıdır. Kalbinizde bir sorun yaşarsanız kardiyoloji uzmanına gidersiniz, kulak burun boğazcıya değil. Doğal olarak yüzme hocasından tenis dersi alınmaz.

2. Eğitmen için diploma ön şarttır ancak iyi bir eğitmen olmak için tek başına yeterli değildir. Ben diplomasını aldıktan sonra girdiği ilk 5 – 6 davayı kaybettikleri için bir daha avukatlık yapmayan nice hukuk fakültesi mezunları bilirim. Nasıl “her hukuk fakültesi mezunu iyi bir avukat olacak” diye bir kural yoksa, her spor akademisi mezunu veya şampiyon olmuş bir sporcu da iyi bir hoca olacak diye bir kural yoktur.

Bunu spor akademisi müdürlüğü yapmış ve fitness departmanını kurmuş, defalarca da şampiyon olmuş biri olarak söylüyorum.

Spor yapacağınız hocayı seçerken vasat olanla yetinmeyin. Doğru hocayı bulmak için sağduyunuzu kullanın. Ancak bazı olgular vardır ki, sağduyunuzun size apaçık gösterdiğini gölgeler, bu nedenle gerçeğin farkına varamayabilirsiniz.

Bu noktada yapmanız gereken şey, duygularınıza değil gözlerinize inanmaktır. Birlikte çalışacağınız antrenörünüzü dikkatle inceleyin.

Hocanızı seçerken gözlerinize güvenin, hislerinize değil

Çok sıcak ve dost canlısı olabilir, ama bunlar size spor konusunda tavsiye vermesi için yeterli mi?

Samimiyetin ve ahbaplığınızın gözlerinize perde indirmesine izin vermeyin.

Öncelikle şuna karar verin: Sizin spor salonuna asıl gelme nedeniniz sosyalleşmek mi, yoksa vücudunuzu forma sokmak mı?

Size zayıflamanız için egzersiz programı hazırlayan spor hocanızın karın ve kalçasında fazla kiloları var mı? Ya beli ve göbeği?

Eğer cevabınız “Evet” ise, ne yazık ki doğru hocanızı henüz bulamamışsınız demektir.

Doğru hocanın çok gelişmiş kasları olması gerekmez. Ama mutlaka atletik bir fiziğe sahip olmalıdır. Çünkü sözünü ettiğimiz hoca Coğrafya hocası değildir. Siz de spor salonlarına bilgi hazinenizi geliştirmek için gelmiyorsunuz.

Hocanızı incelemeye devam edin. Size sportif bir imaj yansıtıyor mu? Yalnızca düzgün bir fiziği olması da yeterli değildir. Size spor ve sağlık konularında tavsiyelerde bulunacak kişinin, hayat tarzının da söyledikleriyle çelişmemesi gerekir.

Spor yapmaya hevesli gençlere “Ne olacak ya, hoca da sigara içiyor” tesellisini veren, ne yiyip ne yemeyeceğiniz konusunda size ahkam keserken kendisi disiplinsiz bir hayat sürdüren kişi “Doğru Hoca” değildir.

Ama size yaklaşımı sıcak ve muhabbeti güzel ise, harika bir kanka olur, bu özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Görselliğe dayalı bir meslek olan bizim işimizde, bir eğitmenin boyu kısa olabilir, omzu anatomik olarak dar olabilir ama iradesizliğe ve tembelliğe bağlı kusurları, yani yağlı bir beli ve kalçası/göbeği olan bir hoca asla kabul görmez.

Böyle bir durum, sadece kaza geçirerek antrenmanlardan uzak kalmış bir hocada mazur görülebilir.

Edebiyatçı Nurullah Ataç’ın bildik bir denemesine atıfta bulunarak konuyu bağlamak istiyorum:

Bakmak ve görmek üzerine; herkes bakabilir ama baktığıyla beyni arasında bağlantı kurarak onu anlamlandırmak görmektir. Çeneleri ve kiloları, bilgilerinden fazla olan hocalara bakın ve görün:

Kelin merhemi olsa kendine sürerdi!..

 

Tagged , , , , , , , , , , , , , , ,

9 Comments

 1. TinaNis 10, 2012 at 00:26

  This is cool!

 2. TugbaAra 31, 2012 at 11:39

  Sevgili hocam, insanları aydınlattığınız için sektörde yeni bir meslektaşınız olarak kendi adıma teşekkür ederim. Umarım insanlar, bu yazıyı okuduktan sonra farkı farkederler. 🙂

 3. AltuğŞub 23, 2013 at 13:08

  Yaşım 30 senelerdir spor salonlarına gidiyorum daha yukarda tarif ettiğiniz gibi bi hocaya rastlamış değilim hocam 🙁 insanımız malesef kendikendini yetiştirmekten aciz :((

 4. canerNis 5, 2013 at 15:29

  şu ana kadar gittiğim spor salonundaki hocaların hiç biri ilgi göstermiyorlar bağırdıkları bile oluyor bu yüzden spordan soğudum 🙁

 5. Ender GültaşMay 19, 2013 at 14:38

  yukarıdaki youmlara katılıyorum hocam en büyük afilli spor salonlarında bile sizin yarınız kadar hoca yok ki çok şanslığım sizinle bizzat tanışıp salonunuzda sizin gözetiminizde ve ilginizde çalışma imkanı bulabildiğim için.

 6. burhaEki 9, 2014 at 09:54

  benim bu yazıda tek gördüğüm hangi hocaya gidilmeyeceği dersidir peki iyi hoca nasıl olur

 7. ZeynepEki 12, 2015 at 15:47

  Hocam,merhaba.Yıllardır doğru hocayı bulamadığım için fitness yapmıyorum.Salonlara Zaman Zaman yazılıp pilates aerobik ya da bisiklet ,band koşu yapıyorum .Ama ben 153 boyunda 58 kg 42 yaşında bir bayan olarak,artık düzenli olarak vücudumu çalıştırıp,doğru beslenmek ve yılların verdiği olumsuz etkilerle oluşan sarkmalarımı kaslarımı kalıcı olarak bir ömür boyu korumak istiyorum.Malum özel hoca tutmaya çoğumuzun ekonomik durumu müsade etmiyor.Bu konuda sizden bir mail bekliyorum.

 8. NihatOca 23, 2016 at 17:06

  Merhaba ben 2 hafta oldu baslayali ama baslarken benimle ilk ilgilenen hocayi daha goremiyom dediginiz gibi bir hoca nerde var

 9. sporkültürüMay 11, 2016 at 09:33

  Merak ettiğim bir konuydu sonunda doğru düzgün bir açıklama ile anlatan yer buldum paylaşım için teşekkürler

Yorumunuzu yazın

site içi arama
loading...
Facebook ile Takip Et
 1. Sitedeki genel önerilerin dışında mesaj yoluyla kişiye özel program veya tavsiye verilmemektedir.