Aliyar Hoca

Spor

Fitness Merkezinizin Popüler Olması İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yüz binlerce dolarlık ekipman donanımının, fitness departmanınızı tek başına popüler ve kazançlı yapamayacağı kesindir. Kaliteli bir fitness merkezi oluşturmak, bu merkezin başarılı olabilmesi için sadece bir başlangıç adımıdır.

İçinde insan unsurunun bulunduğu hizmet sektörünün her kolunda olduğu gibi; fitness sektöründe de, başarı ve dolayısıyla kazanç, tamamen etkileşim, sinerji, disiplin, istikrar ile olur.

  • Aynı Yanlışı Yapmayın…

Hizmet sektöründe aslolan "insan" faktörüdür.

Genelde büyük fizibiliteler ile kurulmuş, ekipman ve görsel düzeyi üst seviyede olan birçok fitness merkezinde klasikleşmiş şu hata görülmektedir:

Kalite ve düzey konusunda görselliğe yatırım yapılıp, esas olan insan faktörüne yeterli önem verilmemektedir.

Oysa hizmet sektöründe aslolan müşteri memnuniyetidir ve bu da ancak “işletmecilik” kalitesi ile sağlanmaktadır.

İnsan beyni görsel olarak, en güzel materyalleri kısa zamanda kanıksamaya başlar ve iyi ilk izlenimin ardından, devamında profesyonel bir bütünlük arar.

Burada büyük yanlış, tesise güvenip aletlerin başlarına ve müşteriye muhatap olarak spor akademisinden genç ve deneyimsiz öğrenci ve yeni mezunları yerleştirmek olur. Bu tip az deneyimli ya da deneyimsiz gençlere ancak bir müdürlük sistemi içerisinde yer verilebilir.

Okulda öğrenilen teorik bir takım bilgilerin, hizmet sektörünün gerektirdiği iş deneyimi ve bilgi birikimi olmadan fazla bir anlamı yoktur. Koşu bandı düğmesine basmayı bilmek, müşterinin aradığı şeyin yalnızca bir başlangıcı olabilir.

Bu ekibin başındaki kimsenin; muhakkak ekibi eğitebilecek, ayrılan personelin yerine yokluğu hissedilmeden bir başkasını monte edebilecek ve müşteride güven uyandıran bir kişilikte olması beklenir.

Üyelerin fitness ve sağlık ile ilgili tüm soru, eleştiri ve isteklerini yöneltebilecekleri; Bu konuda da gerek kariyer, gerekse kişilik olarak inandırıcı bir şahsiyet olması gerekir.

Aynı yanlışı yapmayınız; yüz binlerce dolar harcayarak oluşturduğunuz uzay aracını, minibüs şoförlerine emanet etmeyiniz.

Eğer deneyim ve sağduyunuzla, yukarıda yazılan hususların “zaten bildiğiniz şeyler” olduğunu düşünüyorsanız, aşağıdaki bölümde yer alan tiplerden birini tanıyor olmalısınız.

Başarılı Fitness Koordinatörü Tipleri:

• 1. TİP: Mevcut imkanlarınızdan yararlanarak, sizi müşterilerinize mahcup etmeyecek düzeyde, başarılı ama standart bir çizgide fitness merkezinizi yönetebilir.

• 2. TİP: Ekip kurabilecek ve yönetebilecek, denenmiş, müşteri sayınızı çoğaltabilecek ve fitness departmanınızdan övgüyle söz edilmesini sağlayabilecek düzeye sahiptir. Müşteri portföyleri bulunur.

• 3. TİP: Yukarıdaki bütün olumlu özelliklerin yanı sıra, sektörde uzun yılların ve büyük başarıların getirdiği “marka” olma özelliğine sahiptir. Defalarca denenmiş ve her defasında aynı başarılı sonuç alınmıştır. On binlerle ifade edilen ve yüksek gelir seviyesine ait geniş bir portföye sahiptir. Rastlantıya ve şansa ihtiyacı olmaz.

Çünkü, belirli bir sosyo-kültürel düzeydeki müşteriler için, spor yapmanın ötesinde, sistem, program, diyet ve fitness ile ilgili her konuda fikir alabilecekleri entelektüel bir otorite, öncelikli öneme sahiptir.

Tagged , , , , , , , ,

One Comment

  1. UlaşÖzdemirKas 21, 2012 at 01:47

    Umarım bu yazıyı okuyup ta fitness salonu açmak isteyen bilinçsiz insanlardan bazıları bu sevdadan vazgeçmiştir. Hiç hafife alınmaması gerekn bir iş çünkü. Ama her önüne gelen açıyor ve çoğunun da ne kadar başarılı olabildiği ortada.
    Teşekkürler, güzel yazı.

Yorumunuzu yazın

site içi arama
loading...
Facebook ile Takip Et
  1. Sitedeki genel önerilerin dışında mesaj yoluyla kişiye özel program veya tavsiye verilmemektedir.