Aliyar Hoca

Spor

Koşu Bantı İle Kilo Vermek

Mart 15, 2013 by Aliyar Söylerkaya in Spor with 3 Comments
Tempolu yürüyüş esnasında küçük yudumlar halinde su içmeyi unutmayın

Tempolu yürüyüş esnasında küçük yudumlar halinde su içmeyi unutmayın

Spor salonlarında yıllardır gözlemlediğim en büyük yanlışlardan birisi koşu bantı kullanımıdır. Koşu bantları adeta üzerlerine çıkıldığı andan itibaren sihirli bir etkiyle insanlara kilo verdirtebilecek egzersiz aletleri olarak görülür.

Aslında her sistemli ve bilinçli egzersizde olduğu gibi, koşu bantı egzersizleri de sonuç verebilmek için uyulması gereken bir dizi koşullar vardır.

Örneğin koşu bantı kullananlar arasında bantın üzerinde kitap okuyanlar mı istersiniz, sanki çarşı pazar yürüyüşüne çıkmış gibi aheste aheste salınanlar mı istersiniz…

Oysa koşu bantında kilo verebilmek için “biraz daha hızlı yürüseniz neredeyse koşacakmışsınız” gibi hızlı bir tempoda yürüyüşler yapmanız gerekir. Birkaç adımda bir derin nefes almanızı gerektirecek şekilde solunumunuz sıklaşmalıdır. Vücudunuzda yağ yağımı sağlayabilmek için belli bir temponun altına düşmemelisiniz.

Bu nedenle yaşınıza, kilo, boyunuza ve en önemlisi o anki form durumunuza en uygun nabız atım sayınızı antrenörünüzden öğrenerek, hızlı tempoda en az 30 dakika olmak üzere aralıksız yürümelisiniz.

Aksi takdirde sadece enerjinizi israf eder ve boşuna yorulursunuz, kilo da veremezsiniz. Sakın birçok konuda olduğu gibi, bu konuda da “yürüyorum ya, hiç yoktan iyidir” şeklinde düşünmeyin, sporda böyle bir mantık geçerli değildir. Kuralına uygun şekilde yapmadığınız egzersizlerin size faydasından çok zararı olur.

Tagged , , , , , , , , , , , , ,

3 Comments

 1. Ayşegül dinçTem 19, 2013 at 05:42

  Merhaba, ben 1.65 boyunda 65 kiloyum ve 55 kilo olmak istiyorum bunun için daha az yiyorum kalori diyeti yapmaya çalışıyorum normal diyeti uygulayamadığımdan yapmıyorum ve spor yapıyorum pilates yapıyorum 2 3 günde bir ve sabah akşam 45 dk koşu bandında yavaştan yükselterek 5.5 hızında yürüyorum ama kas yapabilirmiş bacaklarım zaten kalın incelmesini istiyorum bu sporları yapsam kas olur mu kas olmasını istemem çünkü yağların gitmesini istiyorum eğer yaptıklarım yalnışsa doğrusunu söylerseniz bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler..

 2. AnonimEki 9, 2013 at 16:02

  verdiginiz bilgiler çok faydalı teşekkürler. aklıma takılan bir konu var hocam yazınızda “Aksi takdirde sadece enerjinizi israf eder ve boşuna yorulursunuz, kilo da veremezsiniz” demişsiniz peki ama sonuçta enerji harcanıyor kalori yakılıyor nasıl oluyor da yapılan hareket faydasız oluyor bunu biraz daha açabilir misiniz? şimdiden teşekkürler.

 3. AytaçŞub 19, 2014 at 00:53

  Ben de şunu merak ediyorum. Koşu bantlarındaki eğimin yükseltilmesi durumunda daha çok kalori yakımı oluyor fakat neye göre yükseltilip alçaltılmalı bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Yorumunuzu yazın

site içi arama
loading...
Facebook ile Takip Et
 1. Sitedeki genel önerilerin dışında mesaj yoluyla kişiye özel program veya tavsiye verilmemektedir.