Aliyar Hoca

Spor

Vücut Geliştirme Programı

Bu yazıda sizin için en iyi vücut geliştirme programının nasıl olacağını anlatacağım.

Öncelikle sizi hayal kırıklığına uğratacak bir gerçekten söz edeyim: Bazı vücut geliştirme dergilerinde, internet sitelerinde bahsedildiği, bana gelen yüzlerce mesajda talep edildiği gibi öyle herkes için geçerli olabilecek bir vücut geliştirme programı yoktur.

Standart program ancak ve ancak bir spor salonuna yeni yazıldığınız ilk 1 – 2 ay için size verilen, çok temel hareketleri kapsayan hafif bir adaptasyon programı olabilir.

Bu süreçten sonra;

Her insanın anatomik yapısı, antrenman yapma amacı ve çalışmada gösterdiği ilerlemenin farklı olduğunu kabul edersek, her insan için en ideal program “kişiye özel olarak hazırlanan ve gidişata göre belli aralıklarla sürekli değiştirilen program”dır.

Arnold’un programını vermek size onun ceketini giydirmeye benzer ki, herhalde üzerinizde palto gibi dururdu!..

Arnold’un programını vermek size onun ceketini giydirmeye benzer ki, herhalde üzerinizde palto gibi dururdu!..

Bu nedenle çoğu fitness eğitmenlerinin ya da size sempatik gözükmeye çalışan bazı kurnazların,
Efendim bu Arnold Schwarzenegger’in klasik programıdır, şu Mr. Olympia Ronnie Coleman’ın yarışma öncesi uyguladığı çalışmadır şeklinde yazıp çizdikleri şeyler kesinlikle “sizin antrenman programınız” olamaz.

Üyelerine böyle güya “tescilli programlar(!)” tavsiye eden bir antrenörle tanışırsanız, bu kişinin mesleğinin cahili olduğunu, bunlara sayfalarında yer veren dergilerin de tiraj kaygısı güttüğünü anlayabilirsiniz.

Gelişmiş bir sporcunun dergilere verdiği röportajlarda “işte benim ideal programım” diye bahsettiği egzersizlerin seviyesine ulaşabilmek için, önce onun bu aşamaya gelene kadar yıllarca geçirdiği süreçleri sizin de geçirmeniz gerekir.

Özetle dört işlemi öğrenmeden matematik denklemi çözmeye çalışanlar, sınıfta kalmaya mahkumdurlar.

Programlar konusunda sizin kafanızı karıştırabilecek bir diğer konu da;

Spor salonlarında hoca olarak çalışan bazı donanımsız ve yetersiz kişilerin “çok şey bildikleri” izlenimini uyandırmak için uyguladıkları bir taktik vardır. Bu hocalar, birkaç klasik temel hareket ile sağlayabileceğiniz bir yararı, gözünüzü boyamak için farklı ambalajlarda ve şekillerde size sunarlar.

Antrenman programınıza doldurdukları çok gereksiz, fazla sayıda ve varyete hareketler yüzünden, farkında olmadan bu eğitmen tarafından enerjiniz israf edilmekte ve sportif anlamda bir katliama uğramaktasınızdır. Sakın birkaç fazladan hareketin ne zararı olur ki, daha iyi gelişirim diye düşünmeyin. Dozundan fazla egzersiz yapmak gelişmenizi engeller.

Şöyle düşünün: Bir savaşta ne yaptığını bilmeyen acemi bir asker,  gelişigüzel sağa sola ateş eder ve bütün cephanesini tüketir ama bir türlü hedefi vuramaz.
Ama usta bir asker, hedefini tek bir atışta vurabilir, gereksiz yere gürültü çıkarmaz, cephanesini de akıllı kullanır.

Çok bariz bir örnek daha vereyim;


İşinin ehli iyi bir antrenörden program almaya başlayan, fakat yukarıda sözünü ettiğim tipte bir şovmen hocanın başkasına yazdığı “artistik” programı görünce derhal bu hocadan program almaya karar veren çok “saf” tanıdım.

Bu kişiler, kendilerine özel olarak hazırlanmış doğru bir programla 6 ay içerisinde çok güzel gelişecekleri yerde, daha baştan çiğneyemeyecekleri bir lokmayı ağızlarına aldıkları için aylarca yerlerinde saydılar ve sonunda hevesleri kırıldı, antrenmanlardan soğuyarak spordan vazgeçtiler.

Oysa başlangıçtan itibaren doğru hoca ile birlikte çalışmaya devam etselerdi, değişen 3 – 4 programdan sonra, zamanı gelince programlarına “şovmen hoca”nın verdiği hareketlerden çok daha komplike ve orijinal hareketlerin ilave edildiğini görebileceklerdi.

Bir sonraki programınız bir öncekiyle mutlaka bağlantılıdır. Bu nedenle istikrarlı olarak aynı antrenörle çalışmanız sizin yararınızadır. Dolayısıyla sizi takip edemeyecek bir hocadan program istemeyin.

Çünkü, program yazmakla iş bitmez. Uygulama hızı, set araları süresi, hareketlerin doğru yapılması vs kritik önemdedir, program aynı olsa bile pratikte çok şeyi değiştirir.

Özetle, en yararlı olacak program, doğru hocanın size verdiği ve takip ettiği programdır.

İdeal vücut geliştirme programları hangi kıstaslara göre hazırlanır, incelikleri nelerdir, teknik detaylarıyla bir dahaki yazıda…

Bu video da ilginizi çekebilir:

 

Not: Tarafımdan sizler için özel olarak hazırlanan fitness videolarının ücretsiz gösterimi YouTube üzerinden sağlanmaktadır. Eğer videoları görüntüleyemiyorsanız, aşağıdaki eklentileri tarayıcınıza kurmalısınız:

Chrome için : http://goo.gl/jmWDL8

Firefox için: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/anonymox/

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

57 Comments

 1. Mehmet akif kazaskeroğluOca 30, 2013 at 15:52

  Hocam yazılarınızın hepsini büyük bir beğeniyle okuyorum gerçektende çok yararlılar çok teşekkürler. İnternette bir çok siteler var ve değişik yazılar var. Bunlar hakkında ne düşündüğünüzüde merak ediyorum. Bir takım sitelerede güvenmiyorum onlara hiç gerk yokda hakan demiray ve murat tavmanı takip ediyorum bir de ilşad özkan adını kullanan bir yazar ve pek çok yazıları var. ben bunların tavsiyelerinin ne derecede geçerli vede güvenilir olduğunu bilemiyorum, sizden yardım istiyorum. bu kişilerede güvenilirmi? Çok Teşekkürler.

 2. Aliyar SöylerkayaŞub 7, 2013 at 12:16Author

  Mehmet Akif,

  Senin de belirttiğin gibi sanal ortamda yalan yanlış ahkam kesen kişiler çok ve bu yazdıklarının çoğu da yabancı kaynaklardan tercüme veya alıntı şeklinde.

  Sorduğun isimlerden Hakan Demiray’ı şahsen tanımamakla beraber, yeni yetişen arkadaşlar içerisinde daha bilinçlilerden biri olduğunu düşünüyorum.

  Başarılar.

 3. mehmet akif kazaskeroğluŞub 13, 2013 at 07:49

  Teşekkürler Hocam sağaolun.

 4. CENGİZŞub 18, 2013 at 23:14

  MRB HOCAM BENDE BAŞLAYALI İKİ AY OLUCAK ÇOK TEŞEKKÜLLÜ SAYILMAYACAK BİR SPOR SALONUNDA ÇALIŞMAKLA BERABER HOCAMIZDA ÇOK BİLGİLİ SAYILMAZ ZATEN BRANŞI DEĞİL AMA YİNEDE BİLGİLİ SAYILIR ASLINDA HOCAM BENİM ASIL SIKINTIM BESLENME ÖZEL GÜVENLİK İŞİNDE ÇALIŞTIĞIM İÇİN BESLENMEM ÇOK DÜZENLİ SAYILMAZ KİLO ALDIRICI PROTEİN ALDIM ŞİMDİLİK YANİ GÜNLÜK YİYECEKLERDEN PROTEİN İHTİYACIMI KARŞILAYAMIYORUM BANA BESLENME KONUSUNDA NE GİBİ TAVSİYELERİNİZ OLABİLİR AYRICA TAKVİYE BİŞEYLER ÖNERİRMİSİNİZ TEŞEKKÜRLER

 5. Aliyar SöylerkayaŞub 24, 2013 at 18:18Author

  Cengiz, sitede beslenme ile ilgili o kadar çok yazı var ki. Zaman ayırıp dikkatini vererek okumanı tavsiye edebiliyorum ancak.
  Bir kere hiçbir besin takviyesinin doğal besinlerin yerini tutmayacağını söyleyebilirim. Bunlar adı üzerinde doğru bir beslenme düzeni içinde sadece “takviye”dir.

  Başarılar.

 6. Sercan ORUÇMar 3, 2013 at 13:20

  Hocam öncelikle merhabalar diliyorum…
  Sorum;haftanın 6 günü hipertrofi çalışmak(kış döneminde) gelişimi olumsuz etkiler mi?
  Not:Beslenme,uyku ve ilgili kas guruplarını düzgün(amacına uygun)çalıştırma normal seviyededir,ayrıca spor temelim vardır…teşekkürler.

 7. BarkınNis 25, 2013 at 15:03

  Hocam Merhabalar, size beslenme takviyesi ile ilgili bir sorum olacak; 3 aydır vücut geliştirme yapıyorum. Güç ve dayanıklılığımda artma oldu. Artık besin takviyesine geçmek istiyorum. Aklımdaki besin takviyesi; whey protein + aminoasit + arginine + creatinin+multivitamin şeklinde. Kiloma göre düzenli hesaplayarak kullanmayı planlıyorum. Sorum ise, arginine ve creatini birlikte kullanmak nasıl bir sonuç verebilir? Olumuz etkileri olur mu? birde kreatin yükleme dozu ile başlanıp bir hafta sonra idame dozu ile kullanılırken arjinin sabit dozlarla kullanılıyor sanırım. Arjinin için seçmem gereken doz miktarını neye göre hesaplamalıyım? Ayrıca besin takviyesi seçimim sizce nasıldır?
  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

 8. selçukMay 18, 2013 at 08:23

  hocam merhaba ben bingölde oturuyorum yeni spora başladım bir salonda ama kilom yetersiz 1.75 boy 60 kilo ağırlığındayım acaba kilo alabilirmiyim spor yaparak birde kısaca bir çalışma programı verebilirmisiniz ltf teşekkürler.

 9. Aliyar SöylerkayaMay 19, 2013 at 14:02Author

  Sercan, bu sorunu Facebook sayfası üzerinden yanıtlamıştım sanıyorum.

  Barkın ve Selçuk, kişileri görmeden sitedeki yazılarım haricinde özel/spesifik tavsiyeler veremiyorum.

  Başarılar.

 10. emreMay 19, 2013 at 22:07

  hacam ben 15 yasındayım ve yeni başlıyacağım ve bu beslenme programı bizim okula denk geliyor ve aynı programı saatlerini değiştirsek bi problem olur mu?

 11. AnonimMay 25, 2013 at 11:51

  Hocam çalışma programım gayet iyi ama uyku ve beslenme problemim var ağırlığın bir faydası olur mu ?

 12. BerkayMay 30, 2013 at 21:08

  Hocam iyi günler ben vücut geliştirmeye yeni başlıcam 17 yaşındayım öncelikle merak ettiğim gelişimim durur mu? vücut geliştirme hakkında çok uzun zamandır araştırma yapıyorum ve programsız çalışmanın boşa kürek sallamak olduğunu çıkarttım araştırmalarımdan, sizce yeni başlıcağım için nasıl bir yol izlemeliyim vücudu çok aşırı derece yorarsam gelişimime zararı olur mu yada ne kadar süre çalışmalıyım cevapsız çok sorum var lütfen yardımcı olun..

 13. oğuzHaz 14, 2013 at 09:22

  merhaba hocam geçen sene nisanda 143 kilo olarak spor salonuna başladım. ilk 4 ay 38 kilo verdim. daha sonra ki 7-8 aylık süreçte diyeti tam olarak uygulamadığımdan da olabilir 14 kilo verdim. şu an 91 kiloyum boyum 184. ben biraz daha vermek niyetindeyim ama salondaki hocam artık vermemem gerektiğini söyledi. yaptırdığım vücut analizinde de hocayla aynı şey söylendi. artık kilo verme amaçlı değil vücut yapma amaçlı bi program uyguluyor hoca. ben günlük ortalama 1 saat cardio yapıyordum. programı değiştirince hoca bunu günlük 30 dakikaya indirdim. size sorum; vücut geliştirme programının başarılı sonuç vermesi için haftalık yapılması gereken cardio yaklaşık olarak ne kadar olmalı? ben de cardioyu bırakırsam kilo alırım düşüncesi hakim olduğu için cardioyu bırakamıyorum. bunun kas gelişimine olumsuz etkisi var mı?

 14. celloHaz 17, 2013 at 14:54

  hocam s.a ben vücut geliştirmeye baslamak ıstıorm (EVDE) benım yapmam gerekenler öncelıkle neler nasıl bi program içinde olmam gerek bilgilendırrsenız cok sewınırm tşkler saygılar…

 15. TahsinHaz 22, 2013 at 18:24

  Hocam iyi günler.Benim bir sorum olacaktı.
  Ben 3-4 aydır haftada 3 gün 1 gün arayla aktif olarak spor yapıyorum.Ve tabi düzenli bir beslenme ve çalışma programım var.
  Son 2 haftadır whey gold 2.3 kg protein tozu kullanıyorum.Kullanım şekli:Antreman günleri 2, diğer günler 1 ölçek olarak.
  Sormak istediğim soru ise bunun yanında ek oalrak aminoasit almak istiyorum.Diyelimki aldım ve 1 sene boyunca kullandım.Daha sonra bıraktım.Ama sadece amino asit kullanmayı bıraktım.Spora hala devam ediyorum diyelim.
  Kas kütlemde bir erime olur mu?
  Boy:1.74
  Kilo:64

 16. MertcanTem 17, 2013 at 14:22

  Merhaba hocam,
  Ben 15 yaşındayım 55 kiloyum ve 1.76 civarı boyum var.Spor yapmaya başlamak istiyorum fakat bunun için kesinlikle bir salona yazılmam mı lazım yoksa evde kendi yemek ve egzersiz programımı ayarlayabilir miyim? Görüşünüzü söylerseniz çok iyi olur.Şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

 17. AnonimTem 29, 2013 at 23:54

  Hocam Merabalar 17 yasımdaym yaklasık 3 aydır spora gıdıyorm 1.75 boyrum var 82 kiloyum goguslerım uc kısımları yumusak kotu duruyor karında yaglarım var bunu guzel beslenme ve azımle calısırsam kac ayda duzeltırım

 18. AnonimAğu 3, 2013 at 22:46

  48 yaşındayım ve şeker hastasıyım nasıl vücut geliştirebilirim

 19. ferhatAğu 26, 2013 at 08:20

  Tıp 1 diyabet hastasıyım.25 yaşındayım.1.75 boyundayım.65 kiloyum.Karın bölgemde yağ var. vucut geliştirme sporuna başlayacağım.

 20. Ahmet KökafşarEyl 6, 2013 at 21:07

  Merhaba

  Aliyar Hocam ben 3 aydır Vucut gelıstırme yapmaya calısıyorum
  Konya da ıkamet edıyorum yalan yanlıs hocalar etrafımızda cok
  yazılarınızın buyuk bolumunu okudumve cok beyendım ozellıkle beslenme cok dogru…

  Hocam 3 aydır hıcbır ılac proteyın aminoasit yag yakıcı kullanmadım

  ılk ay hergun aksam ıkı aydır haftada üç gün aksamları calısıyorum artık kaslarımın buyumesı ve sekıl alması ıcın ek ılaclar almam gerekıyor sanırım

  Ne ve Nasıl kullanacagımı bılmıyorum…..

  sızınde yazınızda belırtıgınız gıbı salondan antriramandan sogutuyorlar ılgısız ve alakasızlar tamamen kendı arastırmalarıma gore kendım program yaptım ve bu sekılde calısıyorum

  Buralarda baska carede yok malesef

  ılacları soracam yıne yanlıs bılgı vermelerınden korkuyorum

  bu yuzden sıze sormak ıstedım yardımcı olursanız sevınırım

  Tesekkur ederım

 21. GürhanEki 2, 2013 at 15:44

  Hocam iyiçalışmalar, ben birşey merak ediyorum body builnge başlayalı 3 ay bitti 4.ayıma giriyorum , yeni bir program hazırlandı bana program şu şekilde 2 gün üstüste antreman 1 gün dinlenme ,2 gün antreamn 1 gün dinlenme şeklinde , üstüste 2 gün antreman yapınca vücut dinlenmez gelişmez diye birşey var mı ? Not:( 1.gün göğüs-biceps. – 2.gün sırtkanat triceps. – 1gün dinlenme – 3.gün omuz bacak – 4.gün tekrardan göğüs biceps şeklinde 2 gün antreamn 1 gün dinlenme şeklinde tekrar başa dönerek )

 22. ubeydullah şahinEki 15, 2013 at 07:35

  hocam selamun aleykum. direk konuya gireyim. vücut geliştirmeyi düşünüyorum ama nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Düzenli olarak uymam gereken bi program olması gerektiğini düşünüyorum. 1.78 boy, 65 kg. kıyafetlerde genelde “s” slimfit giyen birisiyim. Haftada iki gün halı sahada futbol maçım oluyor, onun dışında genellikle bilgisayar başındayım. Bana nasıl bir program tavsiye edersiniz hocam. Şimdiden çok teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum.

 23. Burak TalhaKas 3, 2013 at 22:29

  Hocam merhabalar ben fitness’a 1 ay önce başladım cardio eğitimini geçtim ve şuan ağırlık ağletlerini gezmekteyim düzgün sağlıklı ve abartısız halk tabiri ile üçgen vucüt kavramına uygun bir vucüdüm olsun istiyorum. Fakat bu konu hakkında hak vereceğiniz üzere çok fazla bilgi kirliliği var. Benim asıl istediğim 1 sene 2 sene vucüt gelişiminin ardından oluşan vucüdun spor salonu bırakıldıktan sonra sönmemesi. Fakat benim protein tozu kullanmam doğru mu çünkü yan etkileri fazla ve şişirme kas oluşumu sağlıyor. Yok protein tozsuz çalışmam sağlıklıysa diğet programım ne olmalı nasıl bir yol izlemeliyim. Hocalarımız bilgisayar çıktısında bir program vermekte ve ve bu program kişisel değil herkese aynı ve ne kadar sağlıklı hala emin değilim. Bana detaylı olarak ne önerirsiniz hocam fikrinizi merak etmekteyim.

 24. rafilKas 6, 2013 at 17:21

  hocam merhaba ben azerbaycandan katiliran size banada hareke proqrami gönderin bende tez bir zamanda vucutumu gelisdirmek isterim,vucutun gelişmesi kaç aya formülde oluyor?

 25. emre yılmazAra 2, 2013 at 10:47

  merhabalar hocam ben daha yeni başlamaktayım vücut çalışmalarına ama sadece üst beden geliştirmek istiorum futboldan dolayıı bacak ve kalçaa yapım baya gelişkin… daha çok göğüs,karın,adonis,omuzz vee hanii kasık bölgelerine çalışmak istiorum…. fit bi vucut yapmak istiorum… karşıdan bakanın hayvan gözüyle bakmicağıı bi fit vücut bana uygun vücudumaa…. boyum 1.72 – 1.75 kilom 65 ila 70 arasında gezeliooo…. başlangıç diyet listesinide aldııım… ama başlarkenn ısınma hareketleri olsuun ve geliştirmek istediğim yerleri geliştirirken hangii aletlerden ne kadar set ve kaçar tane yapmalıyım emin değilim yardımcı olabilirmisiniz…. teşekkür ederim….

 26. emre yılmazAra 2, 2013 at 11:40

  merhabalar hocam ben vücut geliştirmeye yeni başladıım yaşım 19-20 ..ben sadece üst beden kaslarımı geliştirmek istioruum…uzun süredir dutbol oynadıgım için bacak ve kalça kaslarım bayağı gelişkiin…boyum 1.72 – 1.75 falan… kilomda 65 – 70 arasında gezeliooo….daha çok karın,omuz,göğüss,odonis ve kasık bölgesinee çalışmak istioruum… bölee hayvansıı değilde vücuduma uyguuun fit bi vücut yapmak istioruum…bi bakımada maksat kendimi düçlendirmek kuvetlendirmek çünkii kendimee güven sağlayamıoruum bi türlüüü… aletleri kullanırkenn hangisini kaç set ve kaçar tane yapmam gerektiğini bilmiorum size danışmak istedim… ve ısınma olarak başlamadan önce ne yapmalıyım… yardımcı olursanız çok sevinirim… teşekkür ederim…

 27. AnonimAra 9, 2013 at 14:21

  hocam spor salonunuz nerede

 28. hakan akçayAra 11, 2013 at 22:42

  Fitness ve Rahatsızlıklar
  Merhabalar.Ben spora başlamadan önce hiç bir rahatsızlığım yoktu.Daha sonra 1 sene boyunca fitness yaptım antremanlarımı aşırı zorlamadım çok kaliteli beslendim ve şimdi mi?Şimdi doktor tarafından kanıtlanmış tam 4 tane rahatsızlığım var ve bunu şu an ağrılarım içinde yatarak yazıyorum.İlk önce ”varikosel” ortaya çıktı.Kısırlık riski olmasına ragmen dedim ben bu sporu seviyorum ilerde ameliyatımı olurum devam edeyim.Daha sonra ”basur” oldum berbat bir rahatszlık bir öğrenci için..Daha sonra sol bacagımda küçük bir ”varis” oluştu..İnanın başkası olsa onu görüp bırakır ben buna aldırmadım bile..Ve en son dirseklerimde golfçü dirseği ve ulnar sinir sıkışması,dizlerimde ise kondromalazi oluştu.Şu an hareket edecek halim yok sporu bıraktım halen iyileşemedim.Doktorlarla ahbap eczacılarla kanka oldum.Bir günde kullandığım 14 adet ilaç var.Yakında böbrekler de patlar..Size bunları melankolik bir ruh haliyle yazmıyorum tamamen sakinim.Sporu kötülemiyorum fakat bunların hepsi spor yüzünden başıma geldi.Sizce neden böyle oldu?Yanlış,ağır,bilinçsiz antrenman yapmışsınız diyeceksiniz hiç yazmayın lütfen bu sporu ben kadar araştırıp nizami hareket yapıp nefesine bile dikkat eden yoktur.Diğer tüm fikir ve önerilerinize açığım.Yardımcı olabilirseniz teşekkürler.İyi günler.

 29. Aliyar SöylerkayaAra 11, 2013 at 23:43Author

  Hakan,

  Sana rahatsızlıklarınla ilgili “Yanlış,ağır,bilinçsiz antrenman yapmışsınız” desem bile bu yine de bütün o saydığın rahatsızlıklarını açıklamıyor. Hele varikosel, varis ve basur problemlerini sporla ilişkilendirmek mümkün değil. -Eğer damar genişlemesine yol açan doping amaçlı ilaçlar kullanmadıysan-

  Golfçü dirseği ile dizindeki rahatsızlık, sen kabul etmek istemesen de kesinlikle yanlış egzersiz yapmaktan kaynaklanıyor. Bunun dışında başka hiçbir ihtimal olamaz.

  Tüm dünyanın bildiği gibi spor, sağlıklı yaşamak için yapılır.

 30. mehmetOca 12, 2014 at 00:05

  Hocam merhaba ben 32 yaşında 1,80 boy ve 69 kg ağırlığında 2 ay önce vücut geliştirmeye başladım. Amacım 80 kg olmak ve aldığım kiloyu vücuduma orantılı yaymak. tabi bu süreçte vücudumda şekillendirmek istiyorum. 1 ay adaptasyon için karma çalıştım ve 2-3 kilo aldım. 2. ay bana bölgesel program verildi (günde 2 bölge haftada 4-5 gün) her bölge de 6 hareket ve 3×10 setler halinde. Program biraz ağır geldi ve 2. ay bir gelişme olmadı. Tavsiyeler ve internetten araştırdığım kadarıyla weider protein tozu almayı düşünüyorum. Bana verebileceğiniz öneri ve program olursa çok yardımcı olursunuz. Şimdiden teşekkür ederim.

 31. AnonimOca 21, 2014 at 11:59

  kesinlikle gittiniz spor salonlarından protein yada karbinitrat yada animasit kesinlikle almayın onlar genelde merdiven altı ürünlerdir bu ürünleri alcaksınız kesinlikle eczaneleri secin protein marketleridi secmeyin onlarda merdiven altı ürünleri çok satıyo dikkat ettin

 32. ÜnalOca 31, 2014 at 20:34

  Hocam merhaba ben 21 yaşındayım 1.83 boy ve 76 kiloyum spora yeni başladım haftanın hergünü ve sadece akşam saatlerinde günlük 2 saat olarak spor yapıyorum bana nasıl bir çalışma şekli ve beslenme önerebilirsiniz… teşekkürler hocam

 33. EmirhanŞub 1, 2014 at 13:47

  Merhaba hocam ben 16 yaşındayım 1.89 boyundayum 110 kiloyum evde mekik koltuğumuz var Revoflex’imiz var ve birde halterimiz var onlarla çalısıyorum beslenmeme dikkat ediyorum ama öyle ara öğünde ızgara et falan vb. şeyleri yiyemem maddi durumum o kadar iyi değil eve o şekilde çalısıp vücudum şekle girer mi ? lütfen bana yardımcı olun

 34. berk dizginŞub 3, 2014 at 18:42

  Hocam bilmiyorum sorulara hala cevap veriyormusunuz ama, sorucam yinede
  ” Sağ kaburgamda sorun var içe doğru eğik, göğüsüm düz değil yani. Doktor ” sorun yok sadece yapısal böyle, hatta daha güzel vücudun üçgen görünüyor dedi” bady’ ye git dedi de. bunları söylerken pekde inandırıcı degildi üzmemek için söyledi. Spor yapsam o yamuk göğüs düzelirmi sizce ?

 35. Emir AdliŞub 16, 2014 at 06:12

  Oncelikle merhaba

  Hocam benim yaşım 14 ve 2,5 senedir fitness yapiyorum .
  Merak ettigim şeyse şu , bodybuilding boy uzamasini engellermi ? Facebook hesabimdan bir cok bodybuilder abilerime sordum genetik dediler
  Sizin gorusunuz nedir ?? .

 36. hakanMar 11, 2014 at 14:45

  Onu te bunu te diyorsuz iyice ben 2 yumurta yi yedikten sonra duyuyorum. Bal peynir için yer kalmiyor

 37. Aliyar SöylerkayaMar 24, 2014 at 12:24Author

  Berk,

  Görmeden kesin bir sonuç söylemem mümkün değil.
  Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki: Vücut geliştirme sporuyla her vücut, kendi mevcut durumundan kesinlikle daha iyiye gider.
  Bunun için Body Building Nedir? yazımı (http://www.aliyarhoca.com/body-building-nedir/) okumanı tavsiye ederim. Bu sporu yaparken seni takip edebilecek bilgili ve diplomalı bir hoca ile birlikte çalış mutlaka.

  Emir,

  Bilinçli yapılan bir vücut geliştirme çalışması, boy uzamasını engellemez aksine boyun daha fazla uzamasını sağlar. Özellikle boy uzatıcı egzersizler de vardır. Sana doğru programı verecek ve sürekli takip edecek, bana sorarsan “badici abi” tarzında olmayan bilinçli fitness uzmanı bir hoca ile çalışman gerekir.

  Başarılar.

 38. GökçenNis 1, 2014 at 15:56

  Merhabalar… Bir konu hakkında bilgi almak istiyordum mümkünse. Geçen sene tam bu zamanlarda 77 kilo olarak askerden dönüp spora başladım… Fakat 3 ay sonra en gelişme döneminde istenmeyen nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kaldım ve 1 sene içerisinde tam 10 kilo aldım… Şuan size öncelikle sormak istediğim, bugün tekrardan spora başladım, yağ yakmak için ilk ay sadece cardio mu yapmalıyım? Yoksa ağırlık girerkende yağ yakabilir miyim? Geçen yıl aldığım kıyafetlerin hiç birisi nerdeyse şuan olmuyor… Düşüncem şu, ilk 1 ay cardio yapıp verebildigim kadar kilo verip sonrasında ağırlık girmek… Çünkü ağırlık gireceğim dönem karbonhidratta alacagım için daha çok şişerim diye düşünüyorum… Doğrusu nedir acaba hem göbekten yağları goturup hemde vucut çalışmak için… Bu arada yağ yakıcı da kullanmaktayım… Şimdiden teşekkürler…

 39. emreMay 19, 2014 at 20:05

  hocam siz neredesiniz yakınsam eğer sizinle çalışmak isterim 15 yaşındayım ve yeni sayılmaz ama çok sıkı bir şekilde çalışmıyorum 🙂

 40. enesMay 24, 2014 at 19:22

  Mrb hocam. 24 yasındayım yaptıgım ıslerden dolayı ve kalıtsal olarak aılem ve bende vucut hatlarımız belırgın fıt bı yapımız var. Fazla spor yapma ımkanı bulamıorum ama salonlarda hatrı sayılcak kadar zamanla bulundum. Fakat tum tahlıllerımın temız cıkmasına ragmen nefes problemı yasıorum setlerde zorladıgım zamanlar 3. setlerde kesılıyorum ve cok kısa suruyo yaptıgım egzersızler. yuzme vb gıbı konulardada bu sekılde. dedıgım gıbı hem spor yapmak hem kas yapmak ıstıorum ama nefesım musade etmıyo bunu nasıl aşabılırım kosu vb de denedım sızın bı tavsıyenız olabılırımı. Tesekur edıorum

 41. YakupAğu 10, 2014 at 17:55

  Aliyar Hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ancak ben öğrenci biriyim ve spor salonuna gidecek vaktim yok evde kendi imkanlarımla vücut geliştirmeye çalışıyorum ve bunu yaparken çoğu yaptığım hatayı bana gösterdiniz ancak evde nasıl bir vücut geliştirebilirim yardımcı olurmusunuz.

 42. Onur KuzuKas 3, 2014 at 18:03

  merhaba hocam ben daha yeni başladım fitnees boyum 1.75 kilom 60 böyle düzenli bir şekilde gidersem iyi bir vücut yapabilir miyim teşekkürler

 43. SimayKas 27, 2014 at 18:39

  Merhaba hocam verdiğiniz bilgiler sayesinde birçok yeni şey öğrendim ve bunlar için çok teşekkür ederim. 15 yasındayım 1.65 boyundayım 52 kiloyum ,9 senedir atletizm yaparım ve fitness sporuna yeni basladım Sürekli dışarıda yaglı yiyecekler yediğimden kaslarım belirginlemişyor. Squat bacak ve karın kaslarımın düzgün bir şekilde olmasını istiyorum. Sizin paylaşmış oldugunuz Vücut Geliştirmeye Yeni Başlayanlar İçin Beslenme Programını uygulasam bana bir yararı olur mu ?
  Ayrıcada cok nadir ayda bir halter çalışıyorum oda bazı squat hareketlerinde bu benim boyumun uzamasına engel olur mu ?
  Şimdiden çok teşekkür ederim

 44. Tuğrul ÇİÇEKKas 29, 2014 at 20:35

  Yazınıza katılıyorum geçen yıl 8 ay spor salonuna gittim tek yaptıkları şey hareketleri yazıp göstermekten başka birşey değildi o yüzden ister istemez hevesim kırıldı o yüzden şu anda internetten araştırıyorum ve kendim salona yazılıp kendi programımı kendim oluşturacağım

 45. sinanAra 2, 2014 at 17:54

  ıyı gunler hocam ben spora baslayalı 2 ay oluyo ama kollarım kalınlasıyo gıbı gelıyo ama sıkınca ben genelde kendılıgınden şiş gozukmesını ıstıyorum proteın de kullanmaya basladım kac ay ıcınde adam akıllı sıkmadan şişknlgi bellı olur? ya da gereken antremanı mı yapmıyorm kol ıcın

 46. baran erdimMar 26, 2015 at 10:47

  Merhaba hocam ; ben 1.70 boy 61 kiloyum. Evde genelde şınav Çekerek kendim birşeyler yapmaya çalıştım fakat yetinemedim. Sizce boy ve kiloma göre düzgün bir vücuda ne kadar zamanda ulaşırım .

 47. GökçeNis 11, 2015 at 09:33

  Sayın Aliyar hocam merhaba,ben 1.sınıf tıp öğrencisiyim ve 1.64 boyunda 77 kiloyum.Daha önce 111 kiloydum ve kendi bildiklerim bir de Avrupa bodybuilding şampiyonu Zeki Zeka hocamın desteği ile tabiki en önemlisi spor yardımıyla 67 kiloya düştüm geçen sene (1 yıldan fazla sürdü kilo verme çabalarım) fakat geçen seneden bu yana 77 kiloya çıktım. Zeki Zeka hocam komşu ve dostane bir ilişkimiz var sağolsun her konuda babam gibi yardımcı olur ama ben şuan yurtdışında okuyorum onunla yazın tekrar çalışacağım.Ben kaç aydır spor ve diyet yapmama rağmen kilo veremedim! bir de ben Endokrin hocası Kürşat Özşahin kontrolündeyim. Testlerimde bir sorun çıkmadı. İnsülin direncim 16! ben Animal cut kullanmak istiyorum ve satın altım yani bana yol gösterici bir öneride bulunursanız mutlu olurum. 56-57 kiloya düştükten sonra kas çalışması yapacağım ama önceliğim kilolarımdan sağlıklı bir şekilde kurtulmak hedefim. Saygılarımla hocam

 48. umutNis 20, 2015 at 09:40

  HOCAM BEN 1.76 BOYUNDA 71 KİLODAYIM HAFTADA ÜÇ GÜN FITNEESS YAPIYORUM KİLO ALMALIMIYIM ÇAKO ZAYIF GÖRÜKÜYORUM

 49. ErolHaz 5, 2015 at 11:37

  Hocamm bende evde kendim basima spor yapmaya calisiyorum eger sizin icinde uygunsa bna program verebilirmisiniz

 50. Osman n- zadeHaz 30, 2015 at 00:54

  Hocam meraba be gurcustandan yaziyorum.bana bicepislermi boyutmek icin program vere bilersinizmi.sayqilar osman

 51. Osman n- zadeHaz 30, 2015 at 00:58

  Hocam ben kac set yapmaliyim ve kac tekrar

 52. Huseyin YildizAğu 28, 2015 at 16:59

  Hocam Merhaba web uzerinden ilk defa yorum yapıyorum oda sizin sayenizde:) hocam benim tek sorum olacaktı ben musabik full contact kickboxcu yum ve kafam o kadar karistiki..hocam Velhasıl güç kuvvet ve hacim icin nasıl çalışma yapmam gerekiyor evde bar ve dambil var yanıtlariniz çoğu mücadele sporu yapan arkadaşlar içinde bilgi olacak simdiden tesekkurler

 53. Huseyin YildizAğu 28, 2015 at 17:01

  Ve body konusunda bilgiliyim acemi degilim:D yani sıfır değilim hocam

 54. melihAra 3, 2015 at 20:44

  hocam merhaba vucut çalışırken kastalı bölerekmi çalışmak yoksa tüm vucutmu çalışmak etkili olur

 55. AnonimMay 26, 2016 at 11:35

  hocamvucut geliştirme yapıcam 2-3 ay yaptım bana temel olarak ideal bi program verin 1.73 boy kilo 64

 56. hakanHaz 12, 2016 at 08:38

  merhaba ectomorf vücut ile ilgili düşünceleriniz nelerdir

 57. Melek ŞenolTem 30, 2016 at 23:11

  Merhaba hocam spora başlarken yemek yemeden öncemi başlamak gerekir daha fazlami faydası olur vücut daki yağ oranı için tesekkür ederim…

Yorumunuzu yazın

site içi arama
loading...
Facebook ile Takip Et
 1. Sitedeki genel önerilerin dışında mesaj yoluyla kişiye özel program veya tavsiye verilmemektedir.